Prestižní cenu Johna H. Emersona získal doktorand FBMI

Doktorand KBT a člen ventilačního týmu Ing. Václav Ort získal cenu Johna H. Emersona – prestižní ocenění za přínos k rozvoji metod a technického zajištění umělé plicní ventilace. Cenu získal v Salt Lake City, Utah, USA.
Cena se uděluje jednomu vědecko-výzkumnému pracovníkovi ročně. Václav Ort získal 19. cenu v pořadí. Zajímavostí je, že z 19 doposud udělených cen putovaly již 4 do České republiky. Z nich 3 ceny doputovaly právě na KBT FBMI.
John Haven „Jack“ Emerson (1906–1997), jehož jméno cena nese, byl americký vynálezce biomedicínských zařízení, který se specializoval na přístroje a pomůcky pro umělou plicní ventilaci. John H. Emerson se nejvíce proslavil zdokonalením železných plic, které se díky tomu staly velmi rozšířeným přístrojem pro umělou plicní ventilaci. Jako téměř jediný přístroj zachraňovaly železné plíce životy nemocných při celosvětově rozšířené epidemii poliomyelitidy (dětské obrny). Kromě toho vynalezl a zkonstruoval například automatický resuscitační přístroj, sestavu pro přístrojové potápění vojáků, kyslíkový stan, pleurální odsávací pumpu, objemový pletysmograf, mikromanipulátor a mnoho dalších lékařských přístrojů.
Další informace a foto na http://ventilation.cz.